2020 Kahramanmaras'ta Tekstil Makina Fuarı

Tekstil sektörü, Kahramanmaraş ekonomisinde öne çıkan en önemli sektörlerden biri olmaya devam ediyor. Özellikle teknoloji ve kalitede yakalanan ivme ile Türkiye standartlarının üstüne çıkan sektör, dünya tekstil pazarları ile rahatça rekabet edebilecek seviyeye ulaşmış durumda.
 
Kahramanmaraş komşu iller haritası
Kentte en büyük endüstri konumunda bulunan tekstil sektöründe, yılda 359 bin ton iplik, 138 milyon metre dokuma kumaş, 49 milyon metre denim, 122 bin ton örme kumaş, 22,7 milyon adet konfeksiyon üretimi yapılıyor. Ayrıca 191 bin ton boya ve kasar işi gerçekleştiriliyor.
 
Bu bakımdan, uluslararası bir hammadde merkezi haline gelen kent, bölgesinde ve ülke çapında yüksek döviz girdisi sağlıyor. Akdeniz Bölgesinin doğusunda verimli topraklar üzerinde yer alan Kahramanmaraş, Türkiye iplik üretiminin %27’si, dokuma kumaş üretiminin ise %8’ini gerçekleştiriyor.
 
Kahramanmaraş’ta bulunan 26 dokuma fabrikası kumaş olarak yılda 138 milyon metre, denim olarak da 49 milyon metre üretim kapasitesine sahip durumda. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün bir diğer alt başlığı örgü ve kumaş alanında bulunan 43 firmanın yılda 122 bin ton üretim kapasitesi bulunuyor. Çırçır alanında ise 47 firmanın yılda 26 bin ton üretim kapasitesine sahip olması dikkat çekiyor. Bölgedeki diğer tekstil faaliyet alanlarını ise boya-kasar fabrikaları oluşturuyor.
 
Son yıllarda ihracatını yaklaşık 800 milyon dolara çıkaran Kahramanmaraş’ın ihracatının  yaklaşık yüzde 86’sını tekstil sektörü oluşturuyor. Kentte yaklaşık 270 firma tekstil ve konfeksiyon alanında hizmet veriyor. Yapılan araştırmalar, ilde faaliyet gösteren firmaların yüzde 55’inin küçük ve orta ölçekli, yüzde 45’inin de büyük ölçekli firma olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu firmaların yüzde 72 gibi büyük bir kısmı üretim teknoloji düzeyleri yüksek firmalar olarak yer alıyor. Kent gelişmekte olan tekstil sektörü ile ihracatta büyük söz sahibi.
 
Kahramanmaraş’ta üretimlerinin büyük bölümünü ihraç eden işletmeler, ihracatla kazandıkları dövizle yatırımlarına devam ediyor. Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesinde, bölge ekonomisine katkı sağlamak amaçlı çalışmalar devam ediyor. Bölgede 560 milyon dolarlık tamamlanan yatırımın yanı sıra 200 milyon dolar büyüklüğünde devam eden yatırım bulunuyor. Boş arsanın kalmadığı organize sanayi bölgesine ek olarak Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde 532 hektarlık bir alana İkinci Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları devam ediyor.