'Yerli ve milli üretimi destekliyoruz'

32 sene önce Beneks Makinenin temellerine atan kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Birben, her yıl düzenli olarak katıldığı Uluslararası 6. Kahramanmaraş Tekstil Makineleri Fuarında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. 
 
“Kahramanmaraş bizim önemli bir pazar alanı”
 
Bu yıl Kahramanmaraş’ta 6’ıncısı düzenlenen Tekstil Makineleri Fuarına her yıl düzenli olarak katıldıklarını ifade eden Birben: “Kahramanmaraş bizim önemli bir pazar alanı. Önem verdiğimiz için bugün buradayız. Büyüyen bir pazar ağı ve burada birçok müşterilerimiz ve makinelerimiz var. Müşterilerimizle yeniden bir araya gelmek ve yeniliklerimizi anlatmak için KTM 2020’ye katıldık.” Dedi.
 
“Her ortamda her platformda yerli makine vurgusunu yapıyoruz”
 
Yerli ve Milli üretime yönelimi geç kalınmış bir karar olarak yorumlayan Birben: “Ne olursa olsun işin bir yerinden başlamak lazım. Çünkü yabancılar bunu çok iyi yapıyorlar. Özellikle Uzakdoğu, Çin, Tayvan gibi ülkeler bütün dünyaya makine satıyor ama bizim oralara ürün satmamız çok zor. Yerli ve milli üretime yönelim çok yerinde bir karar, inşallah hedeflerine ulaşır. Bizler bu amaçla makine üreticilerimiz ile bir araya gelerek 1999 yılında TEMSAD derneğimizi kurduk. Bende bu derneğin hem kurucu üyesiyim hem de şuan başkan yardımcılığını yapıyorum. Bizler her ortamda her platformda yerli makine vurgusunu yapıyoruz. Eski dönüm baktığınızda makine sektöründe Türkiye çok yol kat etti. Bunun birkaç nedeni var. En önemlisi bizim insanımız girişimci, dünyayı takip eden, rekabeti seven bir yapıya sahip. Diğer bir önemli nokta ise sektörle alakalı bir durum. Sektör ne kadar büyürse makine üretimi de o kadar büyüyor.” Dedi.
 
“Boya terbiye makineleri yerli üretim çok iyi konumda”
 
Beneks Makine olarak 32 yıldır üretim yaptıklarını söyleyen Birben: “Boya terbiye makineleri, kumaş boya ve boyadan sonra devam eden kumaşın proseslerini yapan sıkma makineleri, kurutma makineleri ve kon tin makineleri üretiyoruz. Eskiden bir algı vardı, Ahmet nereden hangi makineyi alırsa Mehmet’te gidip hiç sorgulamadan aynı makineyi alıp geliyordu. Bizler yerli makine üreticileri olarak ısrarlı satış politikasıyla bu algıyı kırdık. Burada artık herkes satış yapabiliyor. Türkiye’de iplik ve dokumada yerli üretim yok, örgü makinelerinde makine üretimi yeni yeni başladı. Boya terbiye alanında ise Türkiye olarak çok iyiyiz. Piyasanın ortalama yüzde 60’ından fazlasını yerli üreticilerimiz karşılıyor. Bu sayı hızla artıyor. Buda bizi memnun ediyor.” Dedi.